Wczytuję dane...

Prezerwatywy — jakie są rodzaje, rozmiary

Uniwersalność, dostępność i łatwość stosowania – to cechy, które sprawiają, że po prezerwatywy sięgają dziś pary na całym świecie. Jeszcze jakiś czas temu ich gama była dość mocno ograniczona. Obecnie jednak można wybierać spośród kondomów o zróżnicowanych właściwościach. Większość z nich ma potęgować doznania, zadaniem innych jest zapewnienie większego komfortu podczas seksu. Rozważacie stosowanie tej metody antykoncepcji? Dowiedzcie się, jaki macie wybór oraz jak wiele rozwiązań przygotowali dla Was producenci.

Kondomy – do czego służą?

Prezerwatywy to mechaniczne środki antykoncepcyjne, które zmniejszają ryzyko zajścia w niechcianą ciążę oraz zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Bardzo ważne jest podkreślanie, że ta specyficzna osłonka zakładana na penisa na krótko przed stosunkiem nie jest w skuteczna w 100% (wskaźnik Pearla wynosi w tym przypadku od 2 do 15). Dlatego, jeśli istnieje taka możliwość, należy łączyć kondomy z innymi środkami antykoncepcyjnymi. W końcu najważniejsze jest to, aby czerpać z seksu jak najwięcej przyjemności — a jedną z jej składowych jest m.in. komfort psychiczny.

Prezerwatywy przydają się nie tylko podczas klasycznego stosunku. Dla odpowiedniej ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową zaleca się ich stosowanie także podczas seksu analnego i oralnego. Wiele par sięga po dodatkowe zabezpieczenie także dla urozmaicenia gry wstępnej. Osłonki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć kontakt ze spermą. Ta zbiera się w pozostawionej w tym celu przestrzeni – specjalnego zbiorniczka na czubku prezerwatywy.

Jak używać prezerwatyw?

Skuteczność i wygoda stosowania kondomów zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest dobór właściwego rozmiaru. Za ciasny może pęknąć w trakcie stosunku, zbyt luźny — osunąć się z członka. W obu przypadkach ochrona przed zakażeniem lub ciążą wyraźnie maleje. Drugi to sposób przechowywania. Opakowania należy trzymać w ciemnym i suchym miejscu, najlepiej szufladzie, kieszonce plecaka czy kosmetyczce. Trzecim czynnikiem jest właściwe zakładanie i stosowanie kondomów. Przy rozrywaniu folii trzeba uważać, aby nie uszkodzić tworzywa sztucznego. Następnie należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, a po stosunku wyrzucić całość wraz z zawartością.

Rodzaje prezerwatyw: różnorodność opcji

Producenci zadbali o dość spore zróżnicowanie, jeśli chodzi o rodzaje prezerwatyw. Na wybór czekają kondomy z dodatkowymi środkami ochrony lub takie, których zadaniem jest zwiększenie satysfakcji seksualnej. Oto krótki przegląd dostępnych rozwiązań:

  • lateksowe – najbardziej powszechne ze względu na właściwości lateksu; to materiał elastyczny, nieprzepuszczalny, ale przy tym dość gruby,
  • bez lateksu – opcja dla osób uczulonych na lateks, ma te same właściwości co klasyczne prezerwatywy, ale mogą być wygodniejsze dla początkujących użytkowników, ponieważ są nieco cieńsze,
  • smakowe — rozwiązanie dla miłośników seksu oralnego; kondomy mają różne kolory adekwatne do smaku, mogą też dodatkowo przyjemnie pachnieć,
  • prążkowane i z wypustkami – mają nie tylko zabezpieczać, ale także zwiększać satysfakcję seksualną ze względu na dodatkowe elementy stymulujące,
  • nawilżane — z dodatkowym środkiem nawilżającym dla jeszcze większego komfortu,
  • ultracienkie – przeznaczone dla osób, które chcą cieszyć się z fizycznej bliskości, a jednocześnie zastosować zabezpieczenie mechaniczne.

Zalecamy przetestowanie kilku typów, aby przekonać się, który rodzaj prezerwatywy w pełni odpowie na Wasze potrzeby.

Rozmiary kondomów — oznaczenia na opakowaniu

Prezerwatywy różnią się od siebie nie tylko właściwościami, ale także rozmiarem. W sprzedaży najczęściej można znaleźć kondomy z oznaczeniami od S do XL. Nieco rzadziej spotkacie się z wymiarami, które uwzględniają średnicę penisa. Na opakowaniu widoczny jest wówczas zakres liczbowy 47-69. Jak dobrze dopasować prezerwatywę? W tym celu warto jeszcze przed ich użyciem zmierzyć obwód oraz długość członka (koniecznie podczas wzwodu) i na tej podstawie określić, jakiego rozmiaru kondomy będą odpowiednie.