Wczytuję dane...

Jak działa i czym jest hiszpańska mucha?

Afrodyzjaki to substancje, które są uważane za stymulujące pożądanie seksualne. Nie ma jednak wiarygodnych źródeł naukowych, potwierdzających skuteczność ich działania w tym zakresie. Wiele z badań napotyka problemy metodologiczne, takie jak małe rozmiary prób, brak grup kontrolnych lub efekt placebo, co utrudnia jednoznaczne wnioskowanie o skuteczności afrodyzjaków. Substancje te mają różnorodne źródła. Część z nich pozyskiwana jest z roślin, zwierząt lub minerałów. Spożywa się je w różnych formach. Jednym z najbardziej znanych, a przy tym najbardziej kontrowersyjnych afrodyzjaków, jest środek, o którym opowiemy w tym artykule. Dowiecie się z niego, co to jest hiszpańska mucha, jak się ją stosowało i nie tylko.

Hiszpańska mucha – opis preparatu

Środek ten jest afrodyzjakiem, którego tradycyjnie używano w celu zwiększenia pożądania seksualnego. Hiszpańska mucha zawierała bowiem kantarydynę. Wierzono, że substancja ta ma działanie zwiększające libido, ale obecnie wiadomo, że jej stosowanie jest niebezpieczne i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W związku z tym odradza się zażywanie tego środka.

Skąd pochodzi nazwa afrodyzjaku?

Nazwa afrodyzjaku nie ma bezpośredniego związku ani z Hiszpanią, ani z latającymi owadami. Możliwe, że określenie "hiszpańska" zostało dodane, aby nadać produktowi egzotyczny lub tajemniczy charakter, co było częstą praktyką w nazewnictwie różnych substancji w przeszłości, nie tylko tych o rzekomym działaniu pobudzającym popęd seksualny.

Użycie określenia "mucha" najprawdopodobniej wynika z błędnej interpretacji lub tłumaczenia nazwy owada produkującego kantarydynę. Kantar jest bowiem chrząszczem.

Działanie hiszpańskiej muchy – szczegóły

Niegdyś wierzono, że afrodyzjak ten, poprzez powodowanie podrażnienia okolic intymnych, zwiększa pobudzenie seksualne. Obecnie, to jak działa hiszpańska mucha, ma ponoć skupiać się na stymulacji zakończeń nerwowych i zwiększeniu ukrwienia w obszarach erogennych.

Jak stosuje się hiszpańską muchę?

Środek ten, ze względu na swoje potencjalnie niebezpieczne skutki zdrowotne, nie jest rekomendowany, nawet w niewielkich ilościach.

W przeszłości stosowanie hiszpańskiej muchy obejmowało:

    • doustne spożycie – kantarydynę przyjmowano doustnie w bardzo małych dawkach w nadziei na działanie związane z pobudzeniem pożądania;
    • aplikację zewnętrzną – w niektórych przypadkach substancja była stosowana zewnętrznie na skórę w celu wywołania miejscowego podrażnienia, które miało pobudzać do aktywności seksualnej.

Hiszpańska mucha obecnie

Współcześnie, termin hiszpańska mucha jest nadal używany w kontekście afrodyzjaku. Ale produkty sprzedawane pod tą nazwą często nie zawierają kantarydyny (lub zawierają śladowe ilości tej substancji) z powodu jej toksycznego działania. Zamiast tego, mogą one zawierać różne mieszanki ziół, ekstraktów roślinnych lub inne substancje. Skład i skuteczność tych nowoczesnych wersji preparatu mogą znacznie się różnić, a twierdzenia na temat ich działania często nie są poparte solidnymi dowodami naukowymi.

Współczesne wersje preparatu sprzedawane są w różnych formach. Najczęściej hiszpańska mucha jest dostępna pod postacią bezwonnych kropli bez smaku, przeznaczonych do spożywania doustnego. Często określa się ją jako suplement diety. Afrodyzjak ten jest także sprzedawany pod postacią kremu do aplikacji na genitalia. Zarówno kremy, jak i krople dystrybuowane są w opakowaniach o różnej pojemności. Producenci hiszpańskiej muchy w opisach na opakowaniach informują, że produkty mogą być wykorzystywane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

Hiszpańska mucha – ważne informacje

Stosowanie tych preparatów wiąże się z ryzykiem, zwłaszcza jeśli korzysta się z nich bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Hiszpańska mucha, której sposób użycia jest doustny, może powodować reakcje alergiczne. Podobnie jest w przypadku preparatu w formie kremu. Jego działanie może skutkować występowaniem podrażnień, wysypki oraz powstawaniem problemów z układem moczowym i innymi konsekwencjami.