Wczytuję dane...

Jak odpowiednio dobrać rozmiar prezerwatywy?

Po ten powszechnie dostępny mechaniczny środek antykoncepcji sięga mnóstwo par, które chcą zabezpieczyć się zarówno przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak i niechcianą ciążą. W sprzedaży dostępne są w rozmaitych odsłonach. Mogą być smakowe, ultracienkie, z dodatkową warstwą żelu nawilżającego lub ze specjalnymi wypustkami do dodatkowej stymulacji.

Jednak cechą, od której zależy nie tylko skuteczność, jak i wygoda stosowania kondomów, jest ich rozmiar. Czy wiecie, jak dobrać prezerwatywę do długości penisa? Jeśli dotąd nie poświęcaliście czasu temu zagadnieniu, najwyższa pora to zmienić!

Do czego służy prezerwatywa?

Pytanie to nie jest w żaden sposób podchwytliwe. A może trochę jednak jest? Rzecz w tym, że nie każdy, kto sięga na co dzień po prezerwatywy, zdaje sobie sprawę z tego, że są to wyroby medyczne, które powinny spełniać określone wymogi jakości. Podczas szukania odpowiednich kondomów trzeba sprawdzić, czy odpowiedzą na wszystkie potrzeby: zaczynając od skuteczności działania, a na dopasowaniu kończąc.

Jeśli kondomy mają chronić one przed niechcianą ciążą oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania na schorzenia przenoszone drogą płciową, poświęćcie kilka chwil na wybór odpowiedniego rozmiaru. W przeciwnym razie nie spełnią swojego zadania, a do tego wpłyną negatywnie na wrażenia podczas seksu.

Dlaczego to tak istotne? Zbyt ciasna prezerwatywa może pęknąć w trakcie stosunku, a co za tym idzie, przyczynić się do dyskomfortu oraz dodatkowo wzmocnić stres. W przypadku zbyt luźnego kondoma ryzyko zsunięcia jest bardzo wysokie. To może nie tylko zmniejszyć skuteczność zabezpieczenia, ale także sprawić, że seks okaże się mało satysfakcjonujący. Co więcej, w obu przypadkach wskaźnik Pearla (dotyczący efektywności poszczególnych metod antykoncepcji) wyraźnie się obniży.

Jak dopasować prezerwatywę do wielkości członka?

Zasada jest dość prosta: obserwujemy penisa! A ściślej rzecz biorąc, mierzymy jego długość oraz obwód w trakcie wzwodu, nigdy w spoczynku. Pamiętajcie, że penis wygląda inaczej, gdy odpoczywa, a inaczej, gdy jest gotowy do działania. Aby sprawdzić, po jakie prezerwatywy sięgnąć przed seksem, wystarczy Wam klasyczna miara krawiecka. Penisa mierzymy w następujący sposób:

 • długość - od nasady do żołędzi,
 • obwód - przykładając miarę do najszerszego miejsca.

Jakie są rozmiary prezerwatyw?

W sprzedaży dostępne są kondomy o różnych oznaczeniach. Producenci często posiłkują się tabelą rozmiarów znaną na przykład z branży odzieżowej. Wówczas sięgamy po prezerwatywy S, M, L albo XL. Jak ma się to do długości penisa? Skorzystajcie z poniższego wzorca:

 • S – 12-13 cm długości we wzwodzie,
 • M – 14-15 cm długości we wzwodzie,
 • L – 16-18 cm długości we wzwodzie
 • XL – więcej niż 19 cm długości we wzwodzie.

Funkcjonuje również podział uwzględniający obwód penisa, a nie jego długość. Prezentuje się ona następująco:

 • 47 – 9,5-10 cm obwodu we wzwodzie,
 • 49 – 10-11 cm obwodu we wzwodzie,
 • 53 – 11-11,5 cm obwodu we wzwodzie,
 • 56 – 11,5-12 cm obwodu we wzwodzie,
 • 60 – 12-13 cm obwodu we wzwodzie,
 • 64 – 13-14 cm obwodu we wzwodzie,
 • 69 – 14-15 cm obwodu we wzwodzie.

Podczas zakupów możecie spotkać się z dwoma oznaczeniami – istotne więc, aby dobrze przyjrzeć się rozmiarom penisa we wzwodzie, sprawdzić jego długość i obwód, a następnie zapamiętać wyniki.

Prezerwatywy: dopasowany rozmiar ma znaczenie

Kwestia ta może wydawać się dość nieistotna. W rzeczywistości jednak właściwe dopasowania rozmiaru prezerwatywy może mieć spore znaczenie: zarówno pod względem skuteczności, jak i wygody w trakcie seksu. Podczas szukania kondomów należy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta. Zabezpieczenie zakłada się zawsze zgodnie z dołączoną instrukcją. Rozmiar dobieramy na podstawie wskazówek na opakowaniu. Teraz pomocne okażą się również nasze podpowiedzi. Korzystaj z nich, gdy tylko pojawią się wątpliwości.

Na akcesoriach erotycznych znamy się, jak mało kto. Jeśli więc szukacie kondomów, a do tego chcecie zaopatrzyć się w gadżety dla dorosłych - sprawdźcie, co czeka na Was w eRozkosz.